komentarz to za mało

Bibla jak zwykle ma dobry pomysł 🙂 a ja jak zwykle marudzę 😉 w jej komentarzach, a że za mało tam miejsca to pisze tu.

Szkoda że u niej blog nie działa jak powinien i nie akceptuje dyskusji międzyblogowej, ale cóż tak jest i nie ma co szat drzeć.

Celem wprowadzenia małego:

W tamtym tygodniu zaczęłam przygotowywać stałą ofertę spotkań bibliotecznych dla dzieci i dla młodzieży, ale też dla dorosłych. Niektórzy określają te spotkania „Lekcjami Bibliotecznymi”. Przyznam, że już dawno myślałam o przygotowaniu takiej oferty i zamieszczeniu jej na stronie internetowej biblioteki, […]

Znalazły się w tych naszych propozycjach standardowe propozycje, jak „Opis bibliograficzny -metką książki”, „Katalog alfabetyczny i rzeczowy” czy też ogólne zapoznanie się z działalnością biblioteki: „Gminna Biblioteka źródłem informacji!”. Ale oprócz tego, wpadły mi do głowy jeszcze inne: „Mój osobisty ekslibris”, „Bloguję” [;-)], „Spotkanie z bajką” dla najmłodszych jako forma głośnego czytania i późniejszego ilustrowania poznanego fragmentu książki, czy podpowiedziane przez koleżankę dla klas I-III „Spotkanie z książką” w formie konkursów wiedzy/testów/ankiet na wybrany temat związany z daną książką, osobą, czy tematyką.

W komentarzu podrzuciłem pomysł wykreowania konkretnego dnia przykładowo pierwszy piątek miesiąca na tą aktywność i żeby przepleść kilka wątków cyklicznych.

Widzę to tak /w dużej skali ogólności aby i inni mogli zastosować u siebie/:

 • dobrać na działalność jakiś dzień niekolidujący z innymi czynnościami /piątki serialowe, wtorki kościelne/ grupy docelowej a mogący wspomóc /np. targ kiedy ludzie się zjeżdżają do miejscowości./
 • przygotować 3-4 alternatywne rodzaje zajęć powiedzmy cykl komputerowy /bloguję, biblioteki online :P, …/; poezyjny + czytanie na głos dyskusje; i taki biblioteczno bibliofilski typu katalogi w bibliotece, ekslibrisy, kolofony – metki książki
 • na zmianę przeprowadzać w wybranym dniu zajęcia z poszczególnych działów i tyle.

Cały mój koncept utopiła w komentarzu 🙂

Tak się trochę dziwiłem że bez żadnych „środków przymusu” ludzie będą przychodzić na te spotkania, zwłaszcza młodzież ale w komentarzu jest dalsza część planu – wciągnięcie nauczycieli żeby przyprowadzali uczniów, więc to co wykoncypowałem odpada.

W takim przypadku to faktycznie lepiej mieć gotowe portfolio kilkunastu imprez i niech sobie nauczyciel wybierze co mu pasuje do programu nauczania, albo ot tak na co ma chęć spędzić uczniów 🙂

Swoją drogą to oferuję na bibliotekarz.com miejsce na takie gotowe koncepcje zajęć, jak ktoś ma i chce się podzielić z innymi to zapraszam.

1 Response to “komentarz to za mało”


 1. 1 bibla 18 marca, 2009 o 12:51

  to, co proponujesz ma sens: w dużym mieście, gdzie mieszkańców jest naprawdę dużo i biblioteka leży gdzieś na osiedlu, czy blisko domów i nie jest do niej daleko..
  I TO SIĘ SPRAWDZI!

  u mnie psuje wszystko rozproszenie zamieszkania mieszkanców..


Comments are currently closed.__Z_m_i_a_n_a__ adresu bloga teraz prowadzę go pod adresem:

http://arek.bibliotekarz.com

Zagłosuj w Katalogu Bibilolubów

Głosuj na biblioteką w Katalogu Bibliotek
Głosuj w Katalogu Bibliotek

Miniblog z mojego twittera

Archiwum chronologiczne

Marzec 2009
Pon W Śr Czw Pt S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Foty biblioteczne ;)

RSS Ostatnio dodane książki w Antykwariacie Ekslibris

 • Błąd: kanał prawdopodobnie nie działa. Spróbuj ponownie później.

Wymiana buttonami :)

Czytelnicy :)%d blogerów lubi to: