więzienne osiedle

Mam znajomą z Torunia jej cechą szczególną jest zaglądanie ludziom do mieszkań przez okna.

To właśnie ona zadała mi kiedyś pytanie:

Czy w warszawie jest wszędzie tyle krat.

Jako że wychowałem się na szmulkach nie było to dla mnie dziwne że kraty sięgają czasem do 4 piętra w okolicznych blokach, że na parterze to w sumie nie ma okna bez krat. Nie dziwiło mnie że kraty sięgają od 10 pietra do ósmego, taki tam był klimat. Napiszę wprost takiego unikalnego miejsca (jeśli chodzi o kraty w oknach) jak mój placyk gdzie wychodziłem z psem i jego okolice nie znajdziecie łatwo w skali co najmniej krajowej 🙂

Tak to już jest, codzienności nie widzimy, dopiero jakieś pytanie czy inny bodziec z zewnątrz zewnątrz ukazuje nam inne spojrzenie.

Od tamtego pytania przestało być dla mnie normalne że kraty w oknach, balkonach sięgają tak wysoko. Właśnie to zdaje się odróżniać najbardziej dzielnice od siebie – ich klimat.

Ponieważ miało być kontrastowo na potrzeby GTWb 😉 to zderzmy ze sobą 2 przykłady pobliskich sobie warszawskich osiedli. Google maps świetnie to nam pokazuje 🙂

Wilanów – Kabaty

W wilanowie domki jednorodzinne, rezydencje i pola 🙂 a na kabatach duże bloki i absurdalnie zamknięte enklawy. Bloki otoczone siatką, płotem aż 4 metry od ściany budynku zupełnie jak spacerniki w więzieniach. Podobno ma to dać bezpieczeństwo jakieś mieszkańcom, ciekawe jak ma się takie wygrodzenie do bezpieczeństwa pomiędzy tymi płotami?

Targówek – Bródno

Targówek też domki jak w wilanowie i bródno też bloki jak na kabatach. Ale jakiś smak inny nie wiedzieć czemu 😉

A teraz czas na finalną myśl z kontrastem dla warszawiaków 😀 (zakładam że znacie choć pobieżnie te cztery osiedla). Gdzie byście woleli mieszkać, czemu? czy widzicie malutki kontraścik miedzy prawo i lewo brzeżną Warszawą?

I jeszcze jeden kontrast pomiędzy brzegami warszawy podobno Gibalak na którym mieszkam od kilkunastu lat to okolica z charrakterrem i nawet tak jest opisywana tu i ówdzie. W moim porównaniu ze Szmulkami (też charakterna dzielnica była) na których mieszkałem wcześniej to jakby zestawić kwas azotowy (szmulki) z kwasem węglowym (gibalak) zwanym popularnie woda sodową 🙂

7 Responses to “więzienne osiedle”


 1. 1 lavinka 20 sierpnia, 2009 o 9:26

  Ani Ani. Kocham moje Bielany, tu kraty są na parterach, góra na pierwszych piętrach(i to nie wszędzie), i to ze starych czasów.Teraz ludzie montują sobie zamiast krat antywłamaniowe szyby i monitoring. Jeśli już.Ale w sumie jest dużo bezpieczniej niż 10lat temu na przykład. Sporo przestępców wyjechało na wyspy. I mam nadzieję,zenie wrócą.

 2. 2 rubeus 20 sierpnia, 2009 o 9:31

  Nie zgodzę się do końca z kolegą niedoszłym. Na Kabatach w sporej części bloki są pobudowane tak, że same tworzą enklawy z zamkniętą przestrzenią podwórkową, czasem jest to uzupełnione szczątkowy wygordzeniem terenu poza obrysem budynku (nie mówię, że nie ma wyjątków) – na takiej samej zasadzie co poogradzane są domki w Wilanowei.

 3. 3 sad.a.5 20 sierpnia, 2009 o 10:02

  Ulubionym miejscem, w ktorym mieszkalam i moglabym mieszkac nadal jest Stary Zoliborz, w okolicach Placu Wilsona, tam domy i wille sa otoczone zielenia, nie ma strasznych kontrastow, okolica jest w pewnych granicach spojnie zabudowana.
  Podobaja mi sie Twoje spostrzezenia, choc nie znam osiedla Kabaty, ale moge je sobie wypbrazic, za to pozostale dobrze pamietam.
  Pozdrawiam:)

 4. 4 agata744 20 sierpnia, 2009 o 11:04

  Malutki kontraścik pomiędzy lewo – prawo brzeżną Warszawą? Widzę wielki kontrast w ludzkich głowach. Pokutujące mity i legendy. Całe życie mieszkam na Pradze i co? (tu by się przydał niezależny obserwator)

 5. 5 rubeus 20 sierpnia, 2009 o 11:54

  sad.a5 – Kolega niedosżły bibliotekarz rysuje zbyt przejaksrawiony obraz mojego kawałka ursynowa.
  nie jest tak źle

  Mam mocne dowody fotograficzne 🙂

  http://kabaty.org/foto/index.php

 6. 6 Hrabia_Piotr 21 sierpnia, 2009 o 6:55

  Sad.a.5 – A w której części Żoliborza mieszkałaś? Na Żoliborzu Oficerskim, Urzędniczym, czy Dziennikarskim?

 7. 7 doku 21 sierpnia, 2009 o 3:25

  no cóż – do krat już się przyzwyczaiłem. chyba już niewiele osób zwraca na nie uwagę.
  pzdr


Comments are currently closed.__Z_m_i_a_n_a__ adresu bloga teraz prowadzę go pod adresem:

http://arek.bibliotekarz.com

Zagłosuj w Katalogu Bibilolubów

Głosuj na biblioteką w Katalogu Bibliotek
Głosuj w Katalogu Bibliotek

Miniblog z mojego twittera

Archiwum chronologiczne

Sierpień 2009
Pon W Śr Czw Pt S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Foty biblioteczne ;)

RSS Ostatnio dodane książki w Antykwariacie Ekslibris

 • Błąd: kanał prawdopodobnie nie działa. Spróbuj ponownie później.

Wymiana buttonami :)

Czytelnicy :)%d blogerów lubi to: